Молитвы для чтения Псалтири.

Добро пожаловать на наш форум!
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

Псалтирь (от греческого–струнный инструмент, напоминающий гусли или арфу) – Одна из книг Ветхого Завета.

По-еврейски она именуется Книгой Хвалений и представляет собой сборник из 150 псалмов (151 псалом известен только по-гречески) – поэтических произведений, предназначавшихся для исполнения с музыкальным аккомпанементом – указание на музыкальный инструмент сохранилось в заглавиях псалмов.


Большинство псалмов традиция приписывает царю-псалмопевцу Давиду (ок. 1000 лет до Р.Х.) В еврейском тексте 73, а в греческом 84 псалма носят его имя, но есть псалмы, надписанные именем сынов Киреевых – династии храмовых певцов (10 псалмов), а также современников Давида – левитов Асафа (12 псалмов), его брата Емана (псалом 87) и другого певца – Ефана (псалом 88). Псалом 89 приписан Моисею, а 71 и 126 – Соломону. Авторы остальных псалмов неизвестны.


Вся Псалтирь поделена на Кафизмы - Кафизма (греч. κάθισμα от греч. слова κάθημαι – сидеть) – богослужебный раздел книги Псалтирь (во время чтения которого на богослужении дозволяется сидеть).


В Псалтири выделено 20 кафизм примерно одинаковой длины, что важно для образования кафизмы, ведь при равной длине число псалмов в кафизмах может быть различным. Большее число псалмов содержит 18-ая кафизма, где их 15 (псалмы 119-133), а меньшее число – 17-я, содержащая только один 118 псалом, разделенный на 3 части именуемый "Непорочны".

Каждая кафизма поделена на три части. Каждая часть именуется статией (статия от греч. στασεις – глава, подраздел) или славой.

Слава может включать в себя как один, так и несколько псалмов. Название слава восходит к славословию:


«Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.
Аллилуиа, Аллилуиа, Аллилуиа, Слава Тебе, Боже. Слава Тебе, Боже. Слава Тебе, Боже.
Господи помилуй. Господи помилуй. Господи помилуй.
Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.»


В богослужебной практике принято чтецу произносить начало славословия: "Слава Отцу и Сыну и Святому Духу", певцам середину, и чтецу конец: И ныне… "

Такое разделение делается для того, чтобы теснее связать кафизму с молитвенным воззванием и чтобы внушить мысль, что чтец и хор наперерыв друг с другом славят Бога" (Михаил Скабалланович. Толковый Типикон).
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

Кафизмы и входящие в них славы с псалмами выглядят следующим образом:

Кафизма 1 Слава 2 Слава 3 Слава

Кафизма I. Псалмы 1-3 Псалмы 4-6 Псалмы 7-8

Кафизма II Псалмы 9-10 Псалмы 11-13 Псалмы 14-16

Кафизма III Псалом 17 Псалмы 18-20 Псалмы 21-23

Кафизма IV Псалмы 24-26 Псалмы 27-29 Псалмы 30-31

Кафизма V Псалмы 32-33 Псалмы 34-35 Псалом 36

Кафизма VI Псалмы 37-39 Псалмы 40-42 Псалмы 43-45

Кафизма VII Псалмы 46-48 Псалмы 49-50 Псалмы 51-54

Кафизма VIII Псалмы 55-57 Псалмы 58-60 Псалмы 61-63

Кафизма IX Псалмы 64-66 Псалом 67 Псалмы 68-69

Кафизма X Псалмы 70-71 Псалмы 72-73 Псалмы 74-76

Кафизма XI Псалом 77 Псалмы 78-80 Псалмы 81-84

Кафизма XII Псалмы 85-87 Псалом 88 Псалмы 89-90

Кафизма XIII Псалмы 91-93 Псалмы 94-96 Псалмы 97-100

Кафизма XIV Псалмы 101-102 Псалом 103 Псалом 104

Кафизма XV Псалом 105 Псалом 106 Псалмы 107-108

Кафизма XVI Псалмы 109-111 Псалмы 112-114 Псалмы115-117

КафизмаXVII Пс.118:1-72 Пс.118:73-131 Пс.118:132-176

Кафизма XVIII Псалмы119-123 Псалмы124-128 Псалмы129-133

Кафизма XIX Псалмы 134-136 Псалмы 137-139 Псалмы140-142

Кафизма XX Псалмы 143-144 Псалмы 145-147 Псалмы 148-150



P.S.: извиняюсь за ошибку редактирования - окно слишком маленькое и верхняя строчка вообще не двигается, чтоб выровнять таблицу, поэтому с первой таблицей вообще ничего не получилось, пришлось сделать ещё одну, чтоб было понятней. (уважаемые модераторы, уберите пожалуйста пост с таблицей выше)
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

Начальные молитвы перед пением псалмов.

Эти молитвы читаются в начале домашнего молитвенного правила и большинства церковных богослужений. Их должен знать наизусть всякий православный христианин. Перед чтением псалмов эти молитвы обязательны, читать их нужно по порядку – (орфография в молитвах сохранена).

"Молитвами святых отец наших, Господи Иисусе Христе Боже наш, помилуй нас. Аминь."

После совершения положенных поклонов:
«Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе».

Молитва Святому Духу.

«Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.»


Трисвятое.

«Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.»

Молитва Святой Троице.

«Пресвятая Троице, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради. Господи помилуй, Господи помилуй, Господи помилуй. Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.»

Отче наш - Молитва Господня.

«Отче наш, Иже еси на Небесех, да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на Небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.»



Примечания:

1.Там, где в богослужебных книгах напечатано: Слава: следует читать полностью: "Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу".

Где напечатано: И ныне: читай: "И ныне, и всегда, и во веки веков. Аминь".

Где напечатано: Слава, и ныне: – читается всё славословие полностью. Знак " : " указывает на то, что даются лишь первые слова текста (обычно хорошо известного и часто повторяющегося).

2. В церковнославянском языке нет звука ё, а поэтому надо читать "зовем", а не "зовём", "твое", а не "твоё", "мое", а не "моё" и т.д.
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После начальных молитв читается:

Тропари покаянные глас 6, «Господи помилуй» (40 раз), Молитва Святой Живоначальной Троице.

Тропари покаянные, глас 6:

«Помилуй нас, Господи, помилуй нас, всякаго бо ответа недоумеюще, сию Ти молитву яко Владыце грешнии приносим: помилуй нас.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу. Честное пророка Твоего, Господи, торжество, Небо Церковь показа, с человеки ликуют Ангели. Того молитвами, Христе Боже, в мире управи живот наш, да поем Ти: Аллилуиа.
И ныне и всегда, и во веки веков. Аминь. Многая множества моих, Богородице, прегрешений, к Тебе прибегох, Чистая, спасения требуя: посети немощствующую мою душу и моли Сына Твоего и Бога нашего дати ми оставление, яже содеях лютых, Едина Благословенная.»

Затем читается речитативом:
«Господи, помилуй» (40 раз).
И поклонись сколько хочешь – сделай любое количество поклонов.


Молитва Святой Живоначальной Троице.

«Всесвятая Троице, Боже и Содетелю всего мира, поспеши и направи сердце мое, начати с разумом и кончати делы благими богодухновенныя сия книги, яже Святый Дух усты Давидовы отрыгну, ихже ныне хощу глаголати аз, недостойный, разумея же свое невежество, припадая молюся Ти, и еже от Тебе помощи прося: Господи, управи ум мой и утверди сердце мое, не о глаголании устен стужати си, но о разуме глаголемых веселитися, и приготовитися на творение добрых дел, яже учуся, и глаголю: да добрыми делы просвещен, на судищи десныя Ти страны причастник буду со всеми избранными Твоими. И ныне, Владыко, благослови, да, воздохнув от сердца, и языком воспою, глаголя сице: Приидите, поклонимся Цареви нашему Богу. Приидите, поклонимся и припадем Христу, Цареви нашему Богу. Приидите, поклонимся и припадем Самому Христу, Цареви и Богу нашему.»

(Затем постой немного, пока не успокоятся все чувства. Тогда уже можно приступать к пению псалмов - сотвори начало не спеша, без лености, с умилением и сокрушенным сердцем.)
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

Начиная читать первую кафизму, скажи слова из первого псалма: "Блажен муж..." тихо и вдумчиво, со вниманием, а не торопясь, чтобы и умом понимать произносимое.

Прочтя первую статию (1-3 псалмы), там, где напечатано "Слава:" читай:

«Слава Отцу и Сыну и Святому Духу и ныне, и всегда, и во веки веков. Аминь. Аллилуиа, Аллилуиа, Аллилуиа. Слава Тебе, Боже! (трижды, с тремя поклонами). Господи помилуй. Господи помилуй. Господи помилуй. Слава Отцу и Сыну и Святому Духу и ныне, и всегда, и во веки веков. Аминь.»


И начинай вторую статию (4-6 псалмы). Дойдя до "Слава:" снова читай:

«Слава Отцу и Сыну и Святому Духу и ныне, и всегда, и во веки веков. Аминь. Аллилуиа, Аллилуиа, Аллилуиа. Слава Тебе, Боже! (трижды, с тремя поклонами). Господи, помилуй. Господи помилуй. Господи помилуй. Слава Отцу и Сыну и Святому Духу и ныне, и всегда, и во веки веков. Аминь.»



И начинай третью статию (7 и 8 псалмы). Дойдя до "Слава:" читай:

«Слава Отцу и Сыну и Святому Духу и ныне, и всегда, и во веки веков. Аминь. Аллилуиа, Аллилуиа, Аллилуиа. Слава Тебе, Боже! (трижды, с тремя поклонами).»



И далее после каждой кафизмы читай:

Трисвятое по «Отче наш»; покаянные тропари; «Господи, помилуй» (40 раз) и положенную после кафизмы молитву.

Если продолжаешь чтение, начинай следующую кафизму с троекратного «Придите, поклонимся» и далее псалмы по указанному уставу, чтобы прочитать точно следующую кафизму. При завершении чтения читай заключительные молитвы, «Достойно есть» и последующие и произноси отпуст.

После кафизмы 1

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 1, «Господи помилуй»(40) и молитва после 1 кафизмы:



Трисвятое по «Отче наш»:

«Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас.
Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас.
Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.»

«Пресвятая Троице, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради. Господи, помилуй. Господи, помилуй. Господи, помилуй. Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу и ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.»

«Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.»

Тропарь, глас 1:

«В беззакониих зачався аз, блудный, не дерзаю взирати на высоту Небесную, но дерзая на человеколюбие Твое, зову: Боже, очисти мя, грешнаго, и спаси мя. Аще праведник едва спасается, аз где явлюся, грешный? Тяготы и зноя дневнаго не понесох, но с наемники единонадесятого часа сопричти мя, Боже, и спаси мя.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу: Объятия Отча отверсти ми потщися, блудно мое иждих житие, на богатство неиждиваемое взираяй щедрот Твоих, Спасе, ныне обнищавшее мое да не презриши сердце. Тебе бо, Господи, умилением зову: согреших на Небо и пред Тобою.
И ныне и присно и во веки веков. Аминь: Упование христиан, Пресвятая Дево, Егоже родила еси Бога паче ума же и слова, непрестанно моли с горними силами дати оставление грехов нам всем, и исправление жития, верою и любовию присно Тя чтущим.»

«Господи, помилуй» (40 раз речитативом)

молитва после 1 Кафизмы:

«Владыко Вседержителю, Непостижиме, начало света и преумная сило, иже Ипостасного Слова Отец и единосильнаго Твоего Духа испуститель: милосердныя ради милости и неизреченныя благости не презревый человеческого естества, тмою греха содержимого, но Божественными светы священных Твоих учений, законом и пророки светивый миру, последи же нам того единородного Твоего Сына благоволивый плотию возсияти и ко осиянию нас Твоего просвещения наставити: да будут уши Твои внемлюще гласу моления нашего, и даруй нам, Боже, во бденном и трезвенном сердце, всю настоящего жития нощь прейти, ожидающым пришествия Сына Твоего и Бога нашего, судии всех, да не возлежаще и спяще, но бодрствующе и воздвижени в делание заповедей Твоих обрящемся и в радость Его совнидем, идеже празнующих глас непрестанный, и неизреченная сладость зрящих Твоего лица доброту неизглаголанную. Яко Благ и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

Достойно есть.

«Достойно есть яко воистинну блажити Тя, Богородицу, Присноблаженную и Пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.»

Примечание:

От Пасхи до Вознесения вместо этой молитвы читается припев и ирмос 9-й песни пасхального канона:

«Ангел вопияше Благодатней: Чистая Дево, радуйся! И паки реку: радуйся! Твой Сын воскресе тридневен от гроба и мертвыя воздвигнувый; людие, веселитеся! Светися, светися, новый Иерусалиме, слава бо Господня на тебе возсия. Ликуй ныне и веселися, Сионе. Ты же, Чистая, красуйся, Богородице, о востании Рождества Твоего».

Отпуст – заключительное слово-молитва (от слова «отпускать»).

Отпуст содержит краткое прошение о милости Божией. Различаются малые и великие отпусты.

Великий отпуст дополняется поминовением святых дня и храма, а на литургии – авторов литургии. Отпусты праздников Иисуса Христа, а также дней Великого Четверга, Великой Пятницы, Великой Субботы и пасхальной недели дополняются поминовением события праздника.

В будние дни отпуст начинается словами «Христос, истинный Бог наш…» или «Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, молитв ради Пречистыя Твоея Матере..», в воскресенье – «Воскресый из мертвых, Христос, истинный Бог наш...».

В праздничные дни бывают особые отпусты.
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После кафизмы 2

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 2, «Господи помилуй» и молитва после 2 кафизмы:

Тропарь, глас 2:

«Аз сый древо неплодное, Господи, умиления плода не ношу отнюдь и посечения страшуся, и огня онаго боюся негасимаго. Темже Тя молю: прежде оныя нужды обрати и спаси мя.
Яко волны морския, на мя восташа беззакония моя, яко кораблец в пучине, аз един обуреваюся от прегрешений многих, но в тихое пристанище настави мя, Господи, покаянием и спаси мя.
Слава(): Помилуй мя, рече Давид, и аз Тебе зову: согреших, Спасе, грехи моя очистив покаянием, помилуй мя.
И ныне(): Предстательство теплое христиан, Сына Твоего моли, Богородице, всякаго злодейства и лютости избавити нас ратника, и дати прощение нам, о нихже согрешихом, милосердия ради щедрот, Твоими молитвами, Мати Дево.»

"Господи, помилуй" (40 раз)

молитва после 2 кафизмы:

«Владыко Вседержителю, Отче Господа нашего Иисуса Христа, Единороднаго Твоего Сына, даждь ми тело нескверное, сердце чистое, ум бодр, разум незаблудный, Духа Святаго нашествие, к стяжанию и довольству истины во Христе Твоем: с Нимже Тебе слава подобает, честь и поклонение, со Святым Духом ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»

После 3 Кафизмы

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 3, «Господи помилуй» и молитва после кафизмы 3.

Тропарь, глас 3:

« Живущи на земли, душе моя, покайся: персть во гробе не поет, прегрешений не избавляет. Возопий Христу Богу: Сердцеведче, согреших, прежде даже не осудиши мя, помилуй мя.
Доколе, душе моя, пребываеши в прегрешениих? Доколе приемлеши покаяния преложение? Приими во уме суд грядущий и возопий Господу: Сердцеведче, согреших, прежде даже не осудиши мя,помилуй мя.
Слава(): На Страшном судищи без оглагольников обличаюся, без свидетелей осуждаюся, книги бо совестныя разгибаются, и дела сокровенная открываются. Прежде неже во оном всенародном позорищи имаши испытати, яже мною содеянная, Боже, очисти мя и спаси мя.
И ныне(): Недоразумеваемое и непостижимое есть, Владычице Богоблагодатная, содеянное о Тебе страшное таинство: Необъемлемаго бо, заченши, родила еси плотию, обложеннаго от чистых кровей Твоих: Егоже, Чистая, яко Сына Твоего, моли спасти вся поющыя Тя.»

"Господи, помилуй" (40):

молитва после 3 кафизмы:

«Господи Вседержителю, Слове Пребезначальнаго Отца, Самосовершенный Боже Иисусе Христе, милосердия ради безприкладнаго милости Твоея, никакоже разлучаяйся Твоих рабов, но присно в них почиваяй, не остави мя, раба Твоего, Всесвятый Царю, но даждь мне, недостойному, радование спасения Твоего и просвети мой ум светом познания Евангелиа Твоего, душу мою любовию Креста Твоего обяжи, тело же мое Твоим безстрастием украси, мысли умири и нозе мои сохрани от поползновения, и не погуби мя со беззаконьми моими, Благий Господи, но искуси мя, Боже, и вразуми сердце мое, испытай мя и увеждь стези моя, и виждь, аще путь беззакония во мне, и отврати от него, и настави мя на путь вечен. Ты бо еси Путь, и Истина, и Живот, и Тебе славу возсылаем со Безначальным Твоим Отцем и Пресвятым, и Благим, и Животворящим Духом ныне и присно и во веки веков, Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После кафизмы 4

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 7 , «Господи помилуй», молитва после 4 кафизмы:

Тропарь, глас 7:

«Смиренную мою душу посети, Господи, во гресех все житие иждившую: имже образом блудницу, приими и мене, и спаси мя.
Преплавая пучину настоящаго жития, помышляю бездну многих моих зол, и не имеяй окормителя помышлений, Петров провещаваю Ти глас: спаси мя, Христе, спаси мя, Боже, яко Человеколюбец.
Слава(): Скоро совнидем в невестник Христов, да вси услышим блаженный глас Христа Бога нашего: приидите, любящии Небесную славу, сопричастницы бывше мудрых дев, уяснивше свещы наша верою.
И ныне(): Душе, покайся прежде исхода твоего, суд неумытен грешным есть и нестерпимый. Возопий Господу во умилении сердца: согреших Ти в ведении и не в ведении, Щедрый, молитвами Богородицы ущедри и спаси мя.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 4 кафизмы:

«Тебе, Господи, единому Благому и Непамятозлобному, исповедаю грехи моя, Тебе припадаю вопия, недостойный: согреших, Господи, согреших и несмь достоин воззрети на высоту небесную от множества неправд моих. Но, Господи мой, Господи, даруй ми слезы умиления, единый Блаже и Милостивый, яко да ими Тя умолю, очиститися прежде конца от всякаго греха: страшно бо и грозно место имам проити, тела разлучився, и множество мя мрачное и безчеловечное демонов срящет, и никтоже в помощь спутствуяй или избавляяй. Тем припадаю Твоей благости, не предаждь обидящым мя, ниже да похвалятся о мне врази мои, Благий Господи, ниже да рекут: в руки наша пришел еси, и нам предан еси. Ни, Господи, не забуди щедрот Твоих и не воздаждь ми по беззаконием моим, и не отврати лица Твоего от мене: но Ты, Господи, накажи мя, обаче милостию и щедротами. Враг же мой да не возрадуется о мне, но угаси eго на мя прещения и все упраздни eго действо, и даждь ми к Тебе путь неукорный, Благий Господи: занеже и согрешив, не прибегох ко иному врачу, и не прострох руки моея к богу чуждему, не отрини убо моления моего, но услыши мя Твоею благостию и утверди мое сердце страхом Твоим, и да будет благодать Твоя на мне, Господи, яко огнь попаляяй нечистыя во мне помыслы. Ты бо еси, Господи, свет, паче всякаго света; радость, паче всякия радости; упокоение, паче всякаго упокоения; жизнь истинная и спасение, пребывающее во веки веков, Аминь.»

После кафизмы 5:

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 5, «Господи помилуй», молитва после 5 кафизмы:

Тропарь, глас 5:

« Страшный Твой Престол, лукавое мое житие. И кто мя избавит тогдашния нужды, аще не Ты помилуеши мя, Христе Боже, яко Щедр и Человеколюбец?
Слава(): Попечение жития изгна мя рая, и что сотворю, отчаянный. Сего ради толку во врата и зову: Господи, Господи, отверзи ми покаянием и спаси мя.
И ныне(): Кий наречем храм Твой, Богородице? Пристанище ли духовное? или рай сладости Небесныя, ходатайствен жизни некончаемыя? Вся бо имаши добрая, всегда молися Христу спастися душам нашим.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 5 кафизмы:

«Боже Праведный и Хвальный, Боже Великий и Крепкий, Боже Превечный, услыши грешнаго мужа молитву в час сей: услыши мя, обещавый услышати во истине Тя призывающих, и не омерзи мя, нечистыя устне имуща и во гресех содержима, упование всех концев земли и странствующих далече. Приими оружие и щит и востани в помощь мою: излей мечь и заключи сопротив гонящих мя. Запрети нечистым духовом от лица безумия моего, и да отлучится от моея мысли дух ненависти и злопомнения, дух зависти и лести, дух боязни и уныния, дух гордости и всякия иныя злобы; и да угаснет всякое разжжение и движение плоти моея, от диавольскаго действа составляемое, и да просветится моя душа и тело, и дух светом Твоего Божественнаго познания: да множеством щедрот Твоих достигну соединения веры, в мужа совершенна, в меру возраста, и прославлю со Ангелы и всеми святыми Твоими всечестное и великолепое имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После кафизмы 6

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 3, «Господи помилуй», молитва после 6 кафизмы:

Тропарь, глас 3:

«Хвалу приношу Ти, Господи, прегрешения моя вся возвещаю Ти, Боже, обратив помилуй мя.
Слава(): Спаси мя, Боже мой, якоже иногда мытаря спасл еси, и блудницы слез не презревый, и мое воздыхание приими, Спасе мой, и спаси мя.
И ныне(): Рабски ныне притекаю к покрову Твоему, Пренепорочная: избави мя, Богородительнице, слияния страстей, яко безстрастия Виновнаго Рождшая.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 6 кафизмы:

«Благодарим Тя, Господи Боже наш, о всех благодеяниих Твоих, яже от перваго возраста до настоящаго в нас, недостойных, бывших, о ихже вемы и не вемы, о явленных и неявленных, яже делом бывших, и словом: возлюбивый нас, якоже и Единороднаго Твоего Сына о нас дати изволивый. Сподоби и нас достойны быти Твоея любве. Даждь словом Твоим мудрость и страхом Твоим вдохни крепость от Твоея силы, и аще что хотяще или не хотяще согрешихом, прости, и не вмени и сохрани душу нашу святу, и представи ю Твоему Престолу, совесть имущу чисту, и конец достоин человеколюбия Твоего. И помяни, Господи, всех призывающих имя Твое во истине: помяни всех, блага или сопротивная нам хотящих: вси бо человецы есмы, и всуе всяк человек. Темже молимся Тебе, Господи: подаждь нам Твоего благоутробия велию милость.»

После кафизмы 7

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 5 , «Господи помилуй», молитва после 7 кафизмы.

Тропарь, глас 5:

«Судии седящему, и Ангелом стоящим, трубе гласящей, пламени горящу, что сотвориши, душе моя, ведома на суд? тогда бо лютая твоя предстанут, и тайная обличатся согрешения. Темже прежде конца возопий Судии: Боже, очисти мя и спаси мя.
Слава(): Вси побдим, и Христа усрящим со множеством елеа и свещами светлыми, яко да чертога внутрь сподобимся, иже бо вне дверей постигнувый, бездельно Богови воззовет: помилуй мя.
И ныне(): На одре лежя согрешений многих, окрадаемь есмь в надежди спасения моего, ибо сон моея лености ходатайствует души моей муку. Но Ты, Боже, рождейся от Девы, воздвигни мя к Твоему пению, да славлю Тя.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 7 кафизмы:

«Господи, Боже мой, яко Благ и Человеколюбец, многия милости сотворил еси со мною, яже не чаях видети, и что воздам Твоей благости, Господи мой, Господи? Благодарю Твое многопетое имя, благодарю Твое неисповедимое на мне благоутробие, благодарю безприкладное Твое долготерпение. И отныне заступи, и помози мне, и покрый мя, Владыко, от всех, еже не ктому согрешати пред Тобою: Ты бо веси естества моего удобопоползновенное, Ты веси безумие мое, Ты веси мною содеянная, яже в ведении и не в ведении, яже вольная и невольная, яже в нощи и во дни, и во уме, и мысли, яко Благ убо и Человеколюбец Бог, очисти я росою милости Твоея, Преблагий Господи, и спаси нас имене ради Твоего святаго, имиже веси судьбами. Ты бо еси Свет и Истина, и Живот, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков, Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После кафизмы 8

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 5, «Господи помилуй», молитва после 8 кафизмы:

Тропарь, глас 5:

« Во глубины мя греха поползшася, треволнение обуревает отчаяния, но предвари, Христе, яко Всесилен, Управителю всех, и ко пристанищу тихому устреми безстрастия, за благоутробие, Спасе, и спаси мя.
Слава(): Душе, яже зде привременна, тамо же вечна, зрю судилище, и на Престоле Судию, и трепещу изречения: прочее, душе, обратися, суд непрощаемь.
И ныне(): Надежде ненадеемых, Помоще безпомощных, Заступление на Тя уповающих, святая Владычице Богородице, помощь Твою низпосли нам.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 8 кафизмы:

«Господи Щедрый и Милостивый, Долготерпеливе и Многомилостиве, внуши молитву и вонми гласу моления моего: сотвори со мною знамение во благо, настави мя на путь Твой, еже ходити во истине Твоей, возвесели сердце мое, во еже боятися имене Твоего Святаго, занеже велий еси, и творяй чудеса. Ты еси Бог Един, и несть подобен Тебе в бозех, Господи, Сильный в милости, и Благий в крепости, во еже помогати и утешати, и спасати вся уповающыя на имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»

После кафизмы 9

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 6, «Господи помилуй», молитва после 9 кафизмы:

Тропарь, глас 6:

«Помышляю день страшный и плачу деяний моих лукавых, како отвещаю Безсмертному Царю? Или коим дерзновением воззрю на Судию, блудный аз? Благоутробный Отче, Сыне единородный, Душе Святый, помилуй мя.
Слава(): Во юдоли плачевне, на месте, еже завещал еси, егда сядеши, Милостиве, сотворити праведный суд, не обличи моя сокровенная, ниже посрами мене пред Ангелы, но пощади мя, Боже, и помилуй мя.
И ныне(): Упование и покров державный к Тебе притекающих, Богородительнице, благое предстательство мира, моли со безплотными прилежно, Егоже родила еси Человеколюбнейшаго Бога, избавитися душам нашым от всякаго прещения, Едина Благословенная.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 9 кафизмы:

«Владыко Господи, Боже наш, Иже Един окаянныя моея души недуг и сея исцеление ведый, исцели ю, якоже веси, ради множества милости Твоея и щедрот Твоих, понеже от дел моих несть пластыря приложити ей, ниже елеа, ниже обязания, но Ты, пришедый не праведныя призвати, но грешныя в покаяние, помилуй, ущедри, прости ю, раздери рукописание многих моих и студных деяний и настави мя на правый путь Твой, да, ходяй во истине Твоей, возмогу избежати стрел лукаваго и сице предстану неосужденно пред страшным престолом Твоим, славя и воспевая Пресвятое Твое имя во веки, Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После кафизмы 10

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 6, «Господи помилуй», молитва после 10 кафизмы:

Тропарь, глас 6:

«Страшнаго дне пришествия Твоего ужасаюся, Христе, и, неумытнаго судилища бояйся, Господи, ужасаюся и трепещу, яко имый множество согрешений, но прежде конца яко Милостив Бог, обрати и спаси мя, Спасе мой Многомилостиве.
Слава(): Егда престоли на суд поставятся, Господи, и судилищу Твоему предстанут человецы: не предпочтется царь воина, не преимуществит владыка раба: кийждо бо от своих дел или прославится, или постыдится.
И ныне(): Великих дарований, Чистая Дево Богомати, Ты сподобилася еси, яко родила еси плотию Единаго от Троицы, Христа Жизнодавца, во спасение душ наших.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 10 кафизмы:

«Господи Боже наш, в милости Богатый и в щедротах Непостижимый, Едине по естеству Безгрешен, и нас ради кроме греха быв Человек, услыши в час сей болезненное мое сие моление, яко нищ и убог есмь от дел благих, и сердце мое смятеся внутрь мене. Ты бо веси, Вышний Царю, Господи небесе и земли, яко всю мою юность во гресех иждих и в след похотей плоти моея ходив, весь смех демоном бых, весь диаволу последовах, выну в тимении сластей валяяйся, омрачився бо помышлением от младенства, даже и до ныне, никогдаже восхотех сотворити волю Твою святую, но весь от наветующих мя страстей пленився, смех и поругание демоном бых, никакоже во уме помышляяй, яко нестерпимый гнев еже на грешники прещения Твоего, и лежащую геенну огненную. Якоже отсюду во отчаяние впадый, и никакоже в чувстве обращения быв, пуст и наг еже от Твоея дружбы бых. Кий бо вид греха не соделах? Кое дело демонское не содеях? Кое деяние студное и блудное не с преимуществом и тщанием соверших? Ум воспоминаньми плотскими оскверних, тело смешеньми окалях, дух сосложением оскверних, всяк уд окаянныя моея плоти служити и работати грехом возлюбих. И кто прочее не возрыдает мя, окаяннаго? Кто не восплачет мя, осужденнаго? Аз бо един, Владыко, ярость Твою прогневах, аз един гнев Твой на мя разжегох, аз един лукавое пред Тобою сотворих, превозшед и препобедив вся от века грешники, несравненно погрешивый и непрощенно. Но понеже Многомилостивый, Благоутробный еси, Человеколюбче, и ожидаеши человеческаго обращения, се и аз ввергаю себе пред страшное и нестерпимое Твое судище, и якоже пречистым Твоим ногам касаяйся, из глубины души взываю Ти: очисти, Господи, прости, Благопременителю, помилуй немощь мою, приклонися недоумению моему, вонми молению моему и слез моих не премолчи, приими мя кающагося, и заблуждшаго обрати, обращающагося объими и молящагося прости. Не бо положил еси покаяние праведным, не положил еси прощения не согрешающым, но положил еси покаяние мне, грешному, в нихже в негодование Твое содеях, наг и обнажен пред Тобою предстою, Сердцеведче Господи, исповедаяй моя грехи: не бо могу воззрети и видети высоту Небесную, от тяжести грехов моих сляцаемь. Просвети убо очи сердца моего и даждь ми умиление к покаянию, и сокрушение сердца ко исправлению, да со благою надеждею и истинным уверением, к тамошнему миру пойду, хваля и благословя выну всесвятое имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»

После кафизмы 11

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 7, «Господи помилуй», молитва после 11 кафизмы:

Тропарь, глас 7:

«Имущи, душе моя, врачевство покаяния, приступи слезящи, воздыханием вопиющи: Врачу душ и телес, свободи мя, Человеколюбче, от многих согрешений, сопричти мя блуднице, и разбойнику, и мытарю, и даруй ми, Боже, беззаконий моих прощение, и спаси мя.
Слава(): Мытареву покаянию не поревновах, и блудницы слез не стяжах: недоумеюся бо от ослепления о таковом исправлении, но Твоим благоутробием спаси мя, Христе Боже, яко Человеколюбец.
И ныне(): Богородице Дево Нескверная, Сына Твоего моли с горними силами, прощение прегрешений нам прежде конца даровати и велию милость.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 11 кафизмы:

«Возсияй в сердцах наших, Человеколюбче Господи, Твоего Боговедения нетленный свет, и мысленная наша отверзи очи, во евангельских Твоих проповеданий разумение, вложи в нас и блаженных Твоих заповедей страх, да плотския похоти вся поправше, духовное жительство пройдем, вся, яже ко благоугождению Твоему и мудрствующе и деюще. Ты бо еси просвещение душ и телес наших, Христе Боже, и Тебе славу возсылаем, со Безначальным Твоим Отцем и Всесвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После кафизмы 12

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 7, «Господи помилуй», молитва после 12 кафизмы:

Тропарь, глас 7:


«Блудницы слезы и Петровы приемый, Господи, и мытаря оправдавый из глубины воздохнувша, и мене во умилении припадающа ущедри, Спасе, и помилуй мя.
Слава(): Приими яко мытаря, Господи, яко блудницу очисти мя, Владыко, яко хананею помилуй, по велицей Твоей милости.
И ныне(): Мати света Благословенная Богородице, молися Христу Богу совозсияти утро, и велию милость душам нашым.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 12 кафизмы:

«Господи Боже мой, Един Благий и Человеколюбивый, Един Милостивый и Кроткий, Един Истинный и Праведный, Един Щедрый и Милостивый Боже наш: да приидет сила Твоя на мя, грешнаго и непотребнаго раба Твоего, и да укрепит мой храм Евангелием Божественнаго учения Твоего, Владыко и Человеколюбче, Любоблаже, Любоблагоутробне, просвети моя утробы и вся уды Твоею волею. Очисти мя от всякия злобы и греха: соблюди мя нескверна и непорочна от всякаго наития и действа диаволя, и даруй ми по Твоей благости, Твоя разумети, Твоя мудрствовати, и в Твоих хотениих жити, Твоего страха страшитися, еже творити Тебе благоугодная до последняго моего издыхания, яко да по неисповедимой Твоей милости соблюдеши мое тело и душу, ум же и мысли, не искушен всякия сопротиволежащия сети храм. Господи мой, Господи, покрый мя Твоим благоутробием, и не остави мя, грешнаго, и нечистаго, и недостойнаго раба Твоего: яко Ты еси Защититель мой, Господи, и о Тебе пение мое выну, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»

После кафизмы 13

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 8, «Господи помилуй», молитва после 13 кафизмы:

Тропарь, глас 8:

«Оком благоутробным, Господи, виждь мое смирение, яко помале жизнь моя иждивается, и от дел несть мне спасения. Сего ради молюся: оком благоутробным, Господи, виждь мое смирение и спаси мя.
Слава(): Яко Судии предстоящу, попецыся, душе, и страшнаго дне час помышляй, суд бо немилостив есть не сотворшым милости. Возопий убо Христу Богу: Сердцеведче, согреших, прежде даже не осудиши, помилуй мя.
И ныне(): Страшнаго Твоего и грознаго, и неумытнаго суда, Христе, во уме прием день и час, трепещу, яко злодей, студа дела и деяния имеяй лютая, яже един аз содеях прилежно. Темже страхом припадаю Тебе, вопия болезненно: молитвами рождшия Тя, Многомилостиве, спаси мя.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 13 кафизмы:

«Господи Святый, Иже в вышних живый, и всевидяшим Твоим оком призираяй на всю тварь. Тебе приклонихом выю души и телесе, и Тебе молимся, Святый святых: простри руку Твою невидимую от святаго жилища Твоего, и благослови вся ны: и аще что к Тебе согрешихом волею и неволею, яко Благ и Человеколюбец Бог прости, даруяй нам и мирная благая Твоя. Твое бо есть, еже миловати и спасати, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После кафизмы 14

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 8, «Господи помилуй», молитва после 14 кафизмы:

Тропарь, глас 8:

«Яко блудница припадаю Ти, да прииму оставление, и вместо мира слезы от сердца приношу Ти, Христе Боже: да яко оную ущедриши мя, Спасе, и подаси очищение грехов. Яко оная бо зову Ти: избави мя от тимения дел моих.
Слава(): Почто не помышляеши, душе моя, смерти? Почто не обращаешися прочее ко исправлению, прежде трубы глашения на суде? Тогда несть время покаяния. Приими во уме мытаря и блудницу зовущыя: согреших Ти, Господи, помилуй мя.
И ныне(): Яко превосходящая воистинну рождеством Твоим силы Небесныя, Приснодево Богородице, иже Тобою Божеством обогатившеся, непрестанно Тя величаем.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 14 кафизмы:

«Благодарим Тя, Господи Боже спасений наших, яко вся твориши во благодеяния жизни нашея, яко упокоил еси нас в прешедшем нощном времени, и воздвигл еси нас от ложей наших, и поставил еси нас в поклонение честнаго и славнаго имене Твоего. Темже молимся Тебе, Господи: даждь нам благодать и силу, да сподобимся Тебе пети разумно, и молитися непрестанно: и выну к Тебе зрети, Спасителю и Благодетелю наших душ, страхом и трепетом свое спасение действующе. Услыши убо и помилуй, Благоутробне, нас: сокруши под ноги наша невидимыя ратники и враги: приими яже по силе нашей благодарения: даждь нам благодать и силу во отверзение уст наших, и научи нас оправданием Твоим. Яко что помолимся, якоже подобает, не вемы, аще не Ты, Господи, Духом Твоим Святым наставиши ны. Аще же что согрешихом даже до настоящаго часа, словом, или делом, или помышлением, волею, или неволею, ослаби, остави, прости. Аще бо беззакония назриши, Господи, Господи, кто постоит? Яко у Тебе очищение есть, у Тебе избавление. Ты еси Един Свят, Помощник Крепкий, и Защититель жизни нашея, и Тя благословим во вся веки, Аминь.»

После кафизмы 15

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 1, «Господи помилуй», молитва после 15 кафизмы:

Тропарь, глас 1:

« Яко пучина многа прегрешений моих, Спасе, и люте погрузихся согрешеньми моими: даждь ми руку, яко Петрови, и спаси мя, Боже, и помилуй мя.
Слава(): Яко помышлении лукавыми и делы осудихся, Спасе, мысль ми даруй обращения, Боже, да зову: спаси мя, Благодетелю Благий, и помилуй мя.
И ныне(): Богоблаженная Отроковице и Пренепорочная, скверна мя суща и окалянна от деяний безместных, и скверных помышлений, очисти мя, окаяннаго, Нескверная и Чистая, Всесвятая Мати Дево.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 15 кафизмы:

«Владыко Господи Иисусе Христе, Ты еси Помощник мой, в руках Твоих есмь аз, помози ми, не остави мене согрешити к Тебе, яко заблужден есмь, не остави мя последовати воли плоти моея, не презри мя, Господи, яко немощен есмь. Ты веси полезное мне, не остави мя погибнути грехи моими, не остави мя, Господи, не отступи от мене, яко к Тебе прибегох, научи мя творити волю Твою, яко Ты еси Бог мой. Исцели душу мою, яко согреших Ти, спаси мя ради милости Твоея, яко пред Тобою суть вси стужающии ми, и несть мне иное прибежище, токмо Ты, Господи. Да постыдятся убо вси востающии на мя и ишущии душу мою, еже потребити ю, яко Ты еси Един Сильный, Господи, во всех, и Твоя есть слава во веки веков, Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После кафизмы 16

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 1, «Господи помилуй», молитва после 16 кафизмы:

Тропарь, глас 1:

«Ин мир тебе, душе, ожидает, и Судия хощет Твоя обличити тайная и лютая. Не пребуди убо в здешних, но предвари вопиющи Судии: Боже, очисти мя и спаси мя.
Слава(): Яко прегрешеньми многими и язвами безмерными облежимь есмь, Спасе, согрешаяй молю Твое благоутробие, Христе: врачу недугующих, посети, и исцели, и спаси мя.
И ныне(): Душе моя, что нерадиво живеши ленящися? Что не печешися о злых, ихже содеяла еси в житии? Потщися исправитися прежде даже дверь не заключит Тебе Господь. Богородице притецы, припади и возопий: Упование ненадеемых, спаси мя, много к Тебе прегрешивша, Владычице Пречистая.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 16 кафизмы:

«Господи Святый, в Вышних Живый, и всевидяшим Твоим оком призираяй на всю тварь, Тебе приклоняем выю души и телесе, и Тебе молимся, Святый святых: простри руку Твою невидимую от святаго жилища Твоего, и благослови вся ны, и прости нам всякое согрешение, вольное же и невольное, словом или делом. Даруй нам, Господи, умиление, даруй слезы духовныя от души, во очищение многих наших грехов, даруй велию Твою милость на мир Твой и на ны недостойныя рабы Твоя. Яко благословено и препрославлено есть имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»

После кафизмы 17

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 2, «Господи помилуй», молитва после 17 кафизмы:

Тропарь, глас 2:

«Согреших к Тебе, Спасе, яко блудный сын: приими мя, Отче, кающагося, и помилуй мя, Боже.
Слава(): Зову к Тебе, Христе Спасе, мытаревым гласом: очисти мя якоже онаго и помилуй мя, Боже.
И ныне(): Богородице, не презри мя требующа заступления Твоего: на Тя бо упова душа моя, и помилуй мя.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 17 кафизмы:

«Владыко Господи Вседержителю и Творче всех, щедрот Отец, и милости Бог, от земли создавый человека, и показавый eго по образу Твоему и по подобию, да и тем прославится великолепое имя Твое на земли, и исторгнена убо преступлением Твоих заповедей, паки на лучшее возсоздавый eго во Христе Твоем, и возведый на Небеса: благодарю Тя, яко умножил еси на мне величие Твое, и не предал мя еси врагом моим в конец, исторгнути мя ищущым в пропасть адову, ниже оставил мя еси погибнути со беззаконии моими. Ныне убо, Многомилостиве и Любоблаже Господи, не хотяй смерти грешнаго, но обращения ожидаяй, и приемляй: иже низверженныя исправляяй, сокрушенныя исцеляяй, обрати и мене к покаянию, и низверженнаго исправи, и сокрушеннаго исцели: помяни Твоя щедроты, и яже от века Твою непостижимую благость и моя безмерная забуди беззакония, яже делом и словом, и мыслию соверших: разреши ослепление сердца моего, и даждь ми слезы умиления на очищение скверны мысли моея. Услыши, Господи, вонми, Человеколюбче, очисти, Благоутробне, и от мучительства во мне царствувщих страстей окаянную мою душу свободи. И не ктому да содержит мя грех, ниже да возможет на мя боритель демон, ниже к своему хотению да ведет мя, но державною Твоею рукою, eго владычества исхитивый мя, Ты царствуй во мне, Благий и Человеколюбивый Господи, и всего Твоего быти, и жити мне прочее по Твоей благоволи воли. И подаждь ми неизреченною благостию сердца очищение, уст хранение, правоту деяний, мудрование смиренное, мир помыслов, тишину душевных моих сил, радость духовную, любовь истинную, долготерпение, благость, кротость, веру нелицемерну, воздержание обдержательное, и всех мя благих плодов исполни, дарованием Святаго Твоего Духа. И не возведи мене в преполовение дний моих, ниже неисправлену и неготову душу мою восхитиши, но соверши мя Твоим совершенством, и тако мя настоящаго жития изведи, яко да невозбранно прошед начала и власти тьмы, Твоею благодатию узрю и аз неприступныя Твоея славы доброту неизреченную, со всеми святыми Твоими, в нихже освятися, и прославися всечестное и великолепое имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков, Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

После кафизмы 18

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 2, «Господи помилуй», молитва после 18 кафизмы:

Тропарь, глас 2:

«Прежде даже не осудиши мя, Господи мой, Господи, даждь ми обращение, и исправление многих моих грехов, даждь ми умиление духовное, яко да возопию к Тебе: Благоутробне, Человеколюбче Боже мой, спаси мя.
Слава(): Несмысленным скотом уподобивыйся аз, блудный, приложихся им: обращение ми даруй, Христе, яко да прииму у Тебе велию милость.
И ныне(): Не отврати, Владычице, лица Твоего от мене, молящагося Тебе, но, яко Благоутробная Мати Щедраго Бога, потщися прежде конца обращение мне даровати, яко да спасся Тобою, воспою Тя, яко спасение и упование мое, непосрамленное, Госпоже моя.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 18 кафизмы:

«Господи, да не яростию Твоею обличиши мене, ниже гневом Твоим накажеши мя. Владыко Господи Иисусе Христе, Сыне Бога Живаго, помилуй мя, грешнаго, нищаго, обнаженнаго, лениваго, нерадиваго, прекословнаго, окаяннаго, блудника, прелюбодея, малакия, мужеложника, сквернаго, блуднаго, неблагодарнаго, немилостиваго, жестокаго, пияницу, сожженнаго совестию, безличнаго, бездерзновеннаго, безответнаго, недостойнаго Твоего человеколюбия, и достойна всякаго мучения, и геенны, и муки. И не ради множества толиких моих согрешений множеству подложиши, Избавителю, мук; но помилуй мя, яко немощен есмь, и душею, и плотию, и разумом, и помышлением, и имиже веси судьбами спаси мя, недостойнаго раба Твоего, молитвами Пречистыя Владычицы нашея Богородицы, и всех святых, от века Тебе благоугождших: яко благословен еси во веки веков, Аминь.»


После кафизмы 19

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 7, «Господи помилуй», молитва после 19 кафизмы:

Тропарь, глас 7:

"Благодаря, славлю Тя, Боже мой, яко всем дал ecи грешником покаяние. Спасе, не посрами мене, егда приидеши судити миру всему, срамная дела сотворшаго.
Слава (): Безмерная Тебе прегрешив и безмерных мучений ожидаю, Боже мой, ущедрив, спаси мя.
Слава(): Безмерно пред Тобою согрешив, я и мучений безмерных ожидаю. Боже мой, сжалившись, спаси меня!
И ныне(): Ко множеству милости Твоея ныне прибегаю: разреши вериги, Богородице, согрешений моих.
И ныне (): К безмерной милости Твоей я ныне прибегаю: расторгни, Богородица, оковы согрешений моих."

"Господи, помилуй" (40 раз)

молитва после 19 кафизмы:

«Владыко Христе Боже, Иже Страстьми Твоими страсти моя исцеливый и язвами Твоими язвы моя уврачевавый, даруй мне, много Тебе прегрешившему, слезы умиления, сраствори моему телу от обоняния животворящаго Тела Твоего, и наслади душу мою Твоею Честною Кровию от горести, еюже мя сопротивник напои. Возвыси мой ум к Тебе, долу привлекшийся, и возведи от пропасти погибели, яко не имам покаяния, не имам умиления, не имам слезы утешительныя, возводящия чада ко своему наследию. Омрачихся умом в житейских страстех, не могу воззрети к Тебе в болезни, не могу согретися слезами, яже к Тебе любве, но, Владыко Господи, Иисусе Христе, Сокровище Благих, даруй мне покаяние всецелое, и сердце люботрудное во взыскание Твое, даруй мне благодать Твою, и обнови во мне зраки Твоего образа. Оставих Тя, не остави мене, изыди на взыскание мое, возведи к пажити Твоей, и сопричти мя овцам избраннаго Твоего стада, воспитай мя с ними от злака Божественных Твоих таинств, молитвами Пречистыя Твоея Матере и всех святых Твоих, Аминь.»

После кафизмы 20

Трисвятое по "Отче наш", тропарь глас 8, «Господи помилуй», молитва после 20 кафизмы:

Tропарь, глас 8:

«Исполнение всех благих Ты еси, Христе мой, исполни радости и веселия душу мою, и спаси мя, яко Един Многомилостив.
Слава(): Аще и согреших, Христе Спасе мой, пред Тобою, иного Бога разве Тебе не вем, дерзаю же на Твое благоутробие, обращающагося приими мя, Благоутробне Отче и Сыне единородне и Душе Святый, яко блуднаго сына, и спаси мя.
И ныне(): Иного прибежища и теплого предстательства, разве Тебе, не вем, яко дерзновение имущи ко иже из Тебе рожденному, Владычице, помози и спаси мя, раба Твоего.»

"Господи, помилуй" (40)

молитва после 20 кафизмы:

«Господи Иисусе Христе Боже мой, помилуй мя, грешнаго, и прости ми, недостойному рабу Твоему, елика Ти согреших чрез все живота моего время, и даже до днесь, и аще что яко человек согреших, вольная моя прегрешения и невольная, делом и словом, яже умом и мыслию, яже от совосхищения и невнимания, и многия моея лености и небрежения. Аще же именем Твоим кляхся, аще же лжекляхся, или хулих мыслию, или кого укорих, или оклеветах, или опечалих, или в нечесом прогневах, или окрадох, или блудствовах, или солгах, или тайно ядох, или друг достиже ко мне, и презрех eго, или брата оскорбих и преогорчих, или стоящу ми на молитве и псалмопении, ум мой лукавый на лукавая обхождаше, или паче лепаго насладихся, или безумно смеяхся, или кощунно глаголах, или тщеславихся, или гордихся, или доброту суетную видех и от нея прельстихся, или нелепая мне поглумихся. Аще в чесом о молитве моей нерадих, или заповедей духовнаго моего отца не сохраних, или празднослових, или ино что лукавое сотворих, сия бо вся и вящшая сих содеях, ихже ниже помню. Помилуй, Господи, и прости ми вся, да в мире усну и почию, поя, и благословя, и славя Тя, со Безначальным Твоим Отцем и с Пресвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.»
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

Молитвы по прочтении нескольких Кафизм или всей Псалтири:


«Достойно есть яко воистинну блажити Тя, Богородицу, Присноблаженную и Пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.»

Или

«О Тебе радуется, Благодатная, всякая тварь, ангельский собор, и человеческий род, освященный храме, и раю словесный: девственная похвало, из Неяже Бог воплотися, и Младенец бысть, прежде век сый Бог наш: ложесна бо Твоя престол сотвори, и чрево Твое пространнее небес содела. О Тебе радуется, Благодатная, всякая тварь, слава Тебе.»

Трисвятое. И по «Отче наш».


Тропарь, глас 6:

«Помилуй нас, Господи, помилуй нас, всякаго бо ответа недоумеюще, сию Ти молитву, яко Владыце, грешнии приносим: помилуй нас.
Слава(): Честное пророка Твоего, Господи, торжество, Небо Церковь показа, с человеки ликуют Ангели. Того молитвами, Христе Боже, в мире управи живот наш, да поем Ти: Аллилуиа.
И ныне(): Многая множества моих, Богородице, прегрешений: к Тебе прибегох, Чистая, спасения требуя. Посети немощствующую мою душу и моли Сына Твоего и Бога нашего дати ми оставление, яже содеях лютых, едина Благословенная.»

"Господи, помилуй" (40 раз).


И поклонись, сколько хочешь, или же соверши молитву св. Ефрема Сирина с поклонами, разделяя её на три части:

"Господи и Владыко живота моего, дух праздности уныния, любоначалия, и празднословия не даждь ми. (Поклон)

Дух же целомудрия, смиреномудрия, терпения, и любве, даруй ми рабу Твоему. (Поклон)

Ей Господи Царю, даруй ми зрети моя прегрешения, и не осуждати брата моего, яко благословен еси во веки веков, Аминь." (Поклон).
Аватара пользователя
Schance
Сообщений: 1789
Зарегистрирован: 23 май 2013, 13:01
Откуда: Deutschland

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Schance »

Затем произноси следующую молитву со вниманием:

«Многомилостиве и Премилостиве Господи и всего добра Дателю, Человеколюбче, и всея вселенныя Царю, многоименитый Владыко и Господи! Нищ и убог есмь аз, дерзаю призывати чудное и страшное, и святое имя Твое, eгоже вся тварь Небесных сил страхом трепещут. Низу на земли неизреченнаго Твоего человеколюбия смотрение удивил еси, посланием возлюбленнаго Твоего Отрока, Егоже от безначальных недр Твоея Отеческия славы, неразлучным Божеством отрыгнул еси, да человеки со Ангелы во един состав устроит. Помяни, Господи, моего уныния смирение; кал сый и персть, Тебе, неизглаголаннаго Света призываю, немощию плоти обложен, юже милостивне Слово Твое понесе, и смертию Своею от работы вражия свободил есть душы наша, да общники вся, иже верою ярем работы Твоея на ся вземшыя, славы Твоея сподобит их, от неяже сатана льстивый отпаде. Помилуй мя, омраченнаго греховными помыслы, возведи ум мой удавленный тернием лености и лядиною непокорства. Утверди сердце мое по Тебе горети, очима моима источник слез посли, и на конец исхода души моея сотвори мя безпорочна Твоего угодника, наставляя мя к Тебе подвизатися усердно. Помяни, Господи, родители моя милосердием Твоим и вся ближния моя, и братию, и други, и соседы, и вся православныя христианы, и спаси мя молитвами всех святых. И приими в честь сия псалмы и молитвы, яже глаголах пред Тобою за ся, и не мерзко Ти буди с воздыханием моление сие, яко милостив Сый и Человеколюбец, и Тебе Безначальнаго Отца славим со Единородным Твоим Сыном и со Святым Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.»

Затем:

«Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем».

Слава, и ныне(): Господи, помилуй, Господи помилуй, Господи помилуй. Благослови.

Отпуст (заключение):

«Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, молитв ради Пречистыя Твоея Матере, силою Честнаго и Животворящаго Креста и святых Небесных сил безплотных, и преподобных и богоносных отец наших, и Святаго пророка Давида, и всех святых, помилуй и спаси мя, грешнаго, яко Благ и Человеколюбец. Аминь.»
Аватара пользователя
Nadir
Сообщений: 26
Зарегистрирован: 08 июн 2013, 03:34

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Nadir »

как же это запомнить столько молитв? но знания никогда не бывают лишними, многово вообще не знал. Спасибо за тему.
Аватара пользователя
ГОР
Сообщений: 2201
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:29
Пол: М

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение ГОР »

Это информация... есть в каждой псалтири.
…а Боги, собравшись на Тайное Вече, смеялись над фразой «случайная встреча».
Аватара пользователя
Zarah
Сообщений: 51
Зарегистрирован: 29 июн 2013, 21:40

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Zarah »

ГОР писал(а):Это информация... есть в каждой псалтири.
у меня есть полностью Библия сантиметров 15 толшиной и отдельно Новый завет, сейчас спецально всё перелистала и не нашла в них такой информации к Псалтыри?? это наверно в отдельных книгах где только Псалтирь есть все объяснения для пения псалмов?

церковь у меня сейчас далеко потому не могу её посещать часто и я читаю последнее время каждый день Библию мне почему то так легче настраиватся на целый день, а вот псалмы из Псалтири просто пропевала без всяких молитв, но теперь буду петь их как положено со всеми молитвами. Так что мне эта статья очень кстати, тем более что маг по моему я никудышный - ни один ритуал не сработал ещё, почему выбрала себе единственно верную в моём понимании книгу как Библия с её ветхим и новым заветом и с псалтырью. Спасибо.
Аватара пользователя
Видана
Сообщений: 1069
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:26

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Видана »

Zarah писал(а):
ГОР писал(а):Это информация... есть в каждой псалтири.
у меня есть полностью Библия сантиметров 15 толшиной и отдельно Новый завет, сейчас спецально всё перелистала и не нашла в них такой информации к Псалтыри?? это наверно в отдельных книгах где только Псалтирь есть все объяснения для пения псалмов?

...
Очень удобно приобрести отдельным изданием Псалтирь- информация полная, читать удобно ( шрифт крупный, ударения проставлены)
Аватара пользователя
ГОР
Сообщений: 2201
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:29
Пол: М

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение ГОР »

Уважаемый Zarah, если правильно ставить защиту через псалтирь или же вымаливать какие либо прошения.... зная "ключи" (правильный псалом), то исполнения прошения будит быстрым и защита крепким оберегом. На форуме можно найти эти "ключи" (определенный псалом... на конкретную требу). От себя советую, сначала изучит псалтирь в синодальном переводе (есть в интернете), что бы хорошо понимать о чем псалом и т.д...
С уважением.
…а Боги, собравшись на Тайное Вече, смеялись над фразой «случайная встреча».
Аватара пользователя
Zarah
Сообщений: 51
Зарегистрирован: 29 июн 2013, 21:40

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Zarah »

ГОР писал(а):Уважаемый Zarah, если правильно ставить защиту через псалтирь или же вымаливать какие либо прошения.... зная "ключи" (правильный псалом), то исполнения прошения будит быстрым и защита крепким оберегом. На форуме можно найти эти "ключи" (определенный псалом... на конкретную требу). От себя советую, сначала изучит псалтирь в синодальном переводе (есть в интернете), что бы хорошо понимать о чем псалом и т.д...
С уважением.
уважаемый ГОР, спасибо за совет на счёт ключей псалмов, а вот интересно псалмы всегда нужно именно петь даже в ключах или например в методе на желания с псалмами, что давал уважаемый магистр? - петь, а не читать просто как заговоры, правильно я поняла? может кто подскажет на этот счёт? с уважением
Аватара пользователя
ГОР
Сообщений: 2201
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:29
Пол: М

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение ГОР »

Лично я всегда читаю... результат - положительный.
…а Боги, собравшись на Тайное Вече, смеялись над фразой «случайная встреча».
Аватара пользователя
Видана
Сообщений: 1069
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:26

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Видана »

Свт. Феофан Затворник:
«Если хотите, чтоб псалмы не развлекали, прочитайте толкование их и уясните смысл их… Потом, никогда много не читайте… и читайте неспешно, вдумываясь в каждое слово. Когда разогреется от сего сердце, можно оставить псалмы… Помните сказание о некоем старце, что он только одну славу прочитывал, а потом уходил в сердце и созерцание… и так молился».

Советы начинающим

1. Для чтения Псалтири необходимо иметь дома горящую лампадку (или свечу). Молиться «без огонька» принято только в пути, вне дома.

2. Псалтирь, по совету преп. Серафима Саровского, необходимо читать вслух - вполголоса или тише, чтобы не только ум, но и слух внимали словам молитвы («Слуху моему даси радость и веселие»).

3. Особое внимание следует обратить на правильную расстановку ударений в словах, т.к. ошибка может изменить смысл слов и даже целых фраз, а это - грех.

4. Читать псалмы можно сидя (слово «кафизма» в переводе на русский язык «то, что читается сидя» в отличие от слова «акафист» - «не сидя»). Вставать нужно при чтении начинательных и заключительных молитв, а также на «Славах».
Аватара пользователя
Зодиак
Сообщений: 26
Зарегистрирован: 23 май 2013, 05:26

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Зодиак »

Эти правила распространяются только на кафисты или на акафисты тоже?
Аватара пользователя
6golubka4
Сообщений: 14
Зарегистрирован: 01 июл 2014, 06:39
Откуда: бурятия

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение 6golubka4 »

все это конечно очень интерестно и позновательно тем более не всегда можно прийти в Храм ,только я немного запуталась,когда читаешь Псалтирь на потребу и по нужде в обязательном порядке надо читать молитвы? спасибо
Аватара пользователя
ГОР
Сообщений: 2201
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:29
Пол: М

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение ГОР »

Монахи в мужском монастыре мне говорили, что если соблюдаешь утренние и вечерние правило по молитвослову, то после правила можно вместо всех начинательных молитв читать три раза "Приидете и поклонимся..." потом читать псалтирь.
С уважением.
…а Боги, собравшись на Тайное Вече, смеялись над фразой «случайная встреча».
Аватара пользователя
ГОР
Сообщений: 2201
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:29
Пол: М

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение ГОР »

Если кому то будет интересно... В монастырях серьезные батюшки и молитвинники советуют "изучать" псалтирь, по переводу известного библеиста, профессора Казанской духовной академии П.А. Юнгерова (1856 - 1921). Особенностью перевода является то, что русский перевод псалтири сделан не по Масоретскому тексту (как в основном синодальном издании Библии), а выполнен по "Септуагинте" (первый греческий перевод Ветхого Завета). Очень доступно и понятно все написанно. Не во всех церковных лавках можно найти, но в Москве при больших монастырях всегда продается.
С уважением.
…а Боги, собравшись на Тайное Вече, смеялись над фразой «случайная встреча».
Аватара пользователя
Занция
Сообщений: 1031
Зарегистрирован: 18 июл 2013, 09:54
Откуда: Беларусь
Пол: Ж

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение Занция »

ГОР писал(а):Монахи в мужском монастыре мне говорили, что если соблюдаешь утренние и вечерние правило по молитвослову, то после правила можно вместо всех начинательных молитв читать три раза "Приидете и поклонимся..." потом читать псалтирь.
Уважаемый ГОР, благодарю Вас за полезные дополнения к теме.
Скажите, пожалуйста, таким образом («Придите, поклонимся…» 3 раза и далее псалмы) Псалтирь читается только непосредственно после молитвенного правила? Или, если человек соблюдает утреннее и вечернее правило, а Псалтирь хочет почитать, например, в другое время, в течение дня, то тоже так можно читать или все же начинать со всех молитв, положенных перед чтением Псалтири?
У каждого свой крест, но не на каждом знак святости. Есть крест и разбойника, хулившего Христа.
Аватара пользователя
ГОР
Сообщений: 2201
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:29
Пол: М

Re: Молитвы для чтения Псалтири.

Сообщение ГОР »

Уважаемая Занция, прежде чем вам ответить, давайте разберемся что есть "начинательные" молитвы перед чтением псалтири. Пример: если человек собирается к причастию в храм, то он не может себе позволить перед таинством всю ночь придаваться плотским утехам, потом проснуться выкурить сигарету, скушать бутерброд с колбасой, приехать под конец службы и принять причастие. Есть определенные правила которые человек должен соблюдать в течение недели либо трех дней на усмотрения духовного отца или батюшки который будит проводить это таинство. Все это делается для того, что бы человек более осознанно и благочестиво приобщился к таинству Евхаристии. Чтение псалтири тоже есть таинство. Таинство духовного окормления, заключающееся в напитывание души дыханием Святого Духа. И соответственно имеет свое правило (начинательные молитвы), что бы человек мог более глубинно настроиться на постижение духовных текстов. Монах советует от своего виденья... и надо учитывать, что он живет в молитве, и молитвой. А мирянину прежде чем настроиться на чтение псалтири, мне кажется просто необходимо "трезвить" ум молитвой... Думаю я Вам ответил.

P.S. С сегодняшнего дня на проекте открылся набор на "Инициации Книги Тота", я Вам настоятельно рекомендую пройти посвящение в Аркан Иерофант, после этого у Вас намного быстрее будут проявляться результаты от работ в Христианских направлениях, а также Вы научитесь быстрее подключаться к Христианскому эгрегору, что позволит Вам меньше тратить времени на подготовку "работы" через псалтирь и т.д.

С уважением.
…а Боги, собравшись на Тайное Вече, смеялись над фразой «случайная встреча».
Ответить

Вернуться в «Магия Священного Писания»