МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Добро пожаловать на наш форум!
Аватара пользователя
ΙΠΣΙΣΣΙΜΥΣ
Магистр Основатель Проекта ОТЗ
Магистр Основатель Проекта ОТЗ
Сообщений: 40250
Зарегистрирован: 19 апр 2013, 23:57

МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Сообщение ΙΠΣΙΣΣΙΜΥΣ »

Изображение

Молива на исход души-молится об упокоении человека, находящего при смерти.

Владыко Господи Вседержителю, Отче Господа нашего Иисуса Христа, Иже всем человеком хотяй спастися и в разум истины прийти- не хотяй смерти грешному, но обращения и живота- молимся, и мили ся Ти деем: душу раба Твоего (имя) от всякия узы разреши, и от всякия клятвы свободи, остави прегрешения ему, яже от юности, ведомая и неведомая, в деле и слове, и чисто исповеданая, или забвением, или студом утаеная. Ты бо Един еси разрешаяй связанныя и исправляяй сокрушенныя, надежда нечаемым, могий оставляти грехи всякому человеку, на Тя упование имущему. Ей, Человеколюбивый Господи, повели, да отпустится от уз плотских и греховных, и приими в мире душу раба Твоего сего (имя), и покой ю в вечных обителех со святыми Твоими, благодатию Единороднаго Сына Твоего, Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа: с Нимже благословен еси, с Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

есть такой чин-“Чин, бываемый на разлучение души от тела, внегда человек долго страдает” (Требник, часть 1, с. 146. Изд. Московской Патриархии, 1991 г.)-но как пишут в церковники,только священник может молится на разрешение,так вот вы и сами можете читать так:
текст “Трисвятого” старый вариант лигатуры Златоуста(сейчас читают по-другому)-
Боже наш, Святе святых, Един свят и во святых почиваяй , свят еси, Иже непревосходимую славу в Себе стяжавый: Святый Боже, Иже словом вся составивый: Святый Боже, Егоже четверозрачная животная непрестанным гласом славят: Святый Боже, Иже множествы святых ангел и архангел, трепетом взирати не могущих, покланяемый и славословимый: Святый Боже, Иже многоочитыя Херувимы в немолчном их гласе недреманным оком назирающий и приклоняющий ухо Твое: Святый Боже, на шестокрылых Серафимех седяй и приемляй в плескании крыл их победную песнь поющих: Свят, Свят, Свят Господь Саваоф: Свят бо еси, Боже наш, Ему же начала, власти и господства на небеси покланяются и Его же на земли человецы воспевают и чтут. Сам, Человеколюбче, приими и от уст нас грешных Трисвятое пение, приносимое от нас и от всего народа Твоего, и низпосли нам богатыя милости и щедроты Твоя молитвами Святыя Богородицы и всех святых, от века Тебе благоугодивших.Яко свят еси, Боже наш, и во святых почиваеши, и Тебе славу воссылаем, тогда как теперь слова "и во святых почиваеши"перед пением окончательного "Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Бессмертный, помилуй нас" , произносим слово ДЮНАМИС (сила,греческое слово),
далее читаем псалом 69-Боже, в помощь мою вонми- Господи, помощи ми потщися. Да постыдятся и посрамятся ищущiи душу мою. да возвратятся вспять и постыдятся хотящiи ми злая- да возратятся абiе стыдящеся глаголющiи ми- благоже, благоже. Да возрадуются и возвеселятся о тебе вси ищущiи тебе, Боже- и да глаголют выну, да возвеличится Господь, любящiи спасенiе твое. Аз же нищ eсмь и убог, Боже, помози ми- помощник мой и избавитель мой eси ты, Господи, не закосни.
Далее чтиаем псалом 142 -Господи, услыши молитву мою, внуши моление мое во истине Твоей, услыши мя в правде Твоей и не вниди в суд с рабом Твоим, яко не оправдится пред Тобою всяк живый. Яко погна враг душу мою, смирил есть в землю живот мой, посадил есть мя в темных, яко мертвыя века. И уны во мне дух мой, во мне смятеся сердце мое. Помянух дни древния, поучихся во всех делех Твоих, в творениих руку Твоею поучахся. Воздех к Тебе руце мои, душа моя, яко земля безводная Тебе. Скоро услыши мя, Господи, исчезе дух мой: не отврати лица Твоего от мене, и уподоблюся низходящим в ров. Слышану сотвори мне заутра милость Твою, яко на Тя уповах. Скажи мне, Господи, путь воньже пойду, яко к Тебе взях душу мою. Изми мя от враг моих, Господи, к Тебе прибегох. Научи мя творити волю Твою, яко Ты еси Бог мой. Дух Твой Благий наставит мя на землю праву. Имене Твоего ради, Господи, живиши мя, правдою Твоею изведеши от печали душу мою. И милостию Твоею потребиши враги моя и погубиши вся стужающия души моей, яко аз раб Твой есмь.
Читаем псалом 50“Помилуй мя, Боже, по велицей милости Твоей, и по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое. Нипаче омый мя от беззакония моего и от греха моего очисти мя-
яко беззаконие мое аз знаю и грех мой предо мною есть выну.
Тебе единому согреших и лукавое пред Тобою сотворих- яко да оправдишися во словесех Твоих, и победиши внегда судити Ти.
Се бо, в беззакониих зачат есмь, и во гресех роди мя мати моя.
Се бо, истину возлюбил еси- безвестная и тайная премудрости Твоя явил ми еси.
Окропиши мя иссопом и очищуся, омыеши мя, и паче снега убелюся.
Слуху моему даси радость и веселие- возрадуются кости смиренныя.
Отврати лице Твое от грех моих и вся беззакония моя очисти.
Сердце чисто созижди во мне, Боже, и дух прав обнови во утробе моей.
Не отвержи мене от лица Твоего и Духа Твоего Святаго не отыми от мене.
Воздаждь ми радость спасения Твоего и Духом Владычним утверди мя.
Научу беззаконныя путем Твоим и нечестивии к Тебе обратятся.
Избави мя от кровей, Боже, Боже спасения моего- возрадуется язык мой правде Твоей.
Господи, устне мои отверзеши, и уста моя возвестят хвалу Твою.
Яко аще бы восхотел еси жертвы, дал бых убо: всесожжения не благоволиши.
Жертва Богу дух сокрушен- сердце сокрушенно и смиренно Бог не уничижит.
Ублажи, Господи, благоволением Твоим Сиона, и да созиждутся стены Иерусалимския.
Тогда благоволиши жертву правды, возношения и всесожегаемая- тогда возложат на олтарь Твой тельцы.
.Приидите вси, иже благочестне в житии пожившие, и восплачите о душе отчужденней славы Божией, сработавшей студным демонам всяким тщанием
далее говорится-Се предстата множество лукавых демонов, держаще моих грехов написание, и зовут зело, ищуще безстудно смиренныя моея души-
Возлюбленная моя братия, зряще моя деяния обличаема мерилом праведным, Христа всех Бога молите, милостива быти мне-
Увы мне блудному, увы окаянному, яко руце простираю к моим другом, и слезы от очию проливаю, но никтоже милуяй мя-
Христа моего Мати, како забыла еси мене- како не преклонила еси на милосердие источившего кровь из ребра, да спасет, яже созда- увы мне, како заключися милосердие Христа моего!
Канон молебна завершается двумя молитвами, которые прямо содержат в себе прошение о “разрешении”, то есть исходе души от тела-
"Владыко Боже Вседержителю, иже всем человеком хотяй спастись и в познание истины прийти: не хотиши смерти грешника, но обратитися и живу быти ему. молимся тебе и мили ся деем. душу раба Твоего (или рабы Твоея) (имярек), от всякого уза разреши, от всякия клятвы свободи. Яко ты еси разрешали связанный и исправляли низверженныя, надежде ненадеемых, повели убо, Владыко. разрешитися в мире души раба Твоего (рабы Твоея) (имярек), и покоитися в вечных Твоих селениих со всеми святыми Твоими, Единородным Твоим Сыном, и с Пресвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков, аминь”.
Вторая молитва ".молимся Тебе Безначальному и Бессмертному Отцу. и Единородному Твоему Сыну, и Пресвятому Духу, да от тела разрешение (имярек) во упокоение сотвориши. И аще что в ведении, или не в ведении приразися Твоей благости: или под клятвою священническою бысть, или своя родители преогорчи, или клятву преступи, или в мечтания демонские и волхвования студныя вниде, зависши лукавого демона, прощение от Твоея неизреченныя благости моля: ей Владыко Господи Боже, услыши мене грешного и недостойного раба Твоего в час сей, и разреши раба Твоего (имярек) от нестерпимой болезни и содержащей его (её) горькой немощи, и упокой его (её) идеже праведных дуси.”
" Именем Йод Хе Bay Хе человек повелевает Природой. Именем Адонаи он покоряет царства. Тайные же силы, кои составляют владения Гермеса, все как одна повинуются тому, кто знает, как надлежит правильно произносить невыразимое имя Агла."

Изображение

Изображение
Аватара пользователя
galaktika
Сообщений: 179
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:26

МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Сообщение galaktika »

Благодарность Вам, Магистр. Рано или поздно кто-то умирает, а значит может пригодиться.
Аватара пользователя
djonivolk
Сообщений: 529
Зарегистрирован: 19 апр 2013, 23:58

МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Сообщение djonivolk »

Пригодится при наведении порчи на смерть-если хотите "помочь" умереть недругу.Спасибо за съэкономленное время!
Аватара пользователя
Яна Свет Леонидовна
Сообщений: 16729
Зарегистрирован: 31 дек 2016, 07:52
Откуда: Россия, Выборг
Пол: Ж

МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Сообщение Яна Свет Леонидовна »

Благодарю Вас, уважаемый Магистр Ипсиссимус, за молитву.
Аватара пользователя
Yaroslava
Сообщений: 11376
Зарегистрирован: 03 июн 2014, 21:52
Пол: Ж

МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Сообщение Yaroslava »

Уважаемый Магистр ΙΠΣΙΣΣΙΜΥΣ, благодарю Вас за полезную в жизни молитву.
С уважением!
Аватара пользователя
Макошь
Сообщений: 10443
Зарегистрирован: 22 авг 2019, 20:35
Пол: Ж

МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Сообщение Макошь »

Благодарю Вас, уважаемый Магистр Ипсиссимус, за Ваш труд и молитву.
С уважением.
Аватара пользователя
Паола
Сообщений: 18461
Зарегистрирован: 29 фев 2016, 05:06
Откуда: Челябинск

МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Сообщение Паола »

Благодарю Вас Магистр Ипсисимус за молитву упокоение человека. С уважением!
Аватара пользователя
Alex. 63
Сообщений: 3806
Зарегистрирован: 17 ноя 2022, 17:16
Пол: М

МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Сообщение Alex. 63 »

Благодарю Вас, уважаемый Магистр Ипсиссимус, за молитву.
Аватара пользователя
Лора26
Сообщений: 6291
Зарегистрирован: 25 янв 2022, 18:41
Пол: Ж

МОЛИТВА НА УПОКОЕНИЕ ЧЕЛОВЕКА

Сообщение Лора26 »

Уважаемый Магистр Ипсиссимус,благодарю Вас за молитву.С уважением.
Ответить

Вернуться в «Подходы Старых Мастеров Сибирской Школы 3»