ПРИЧАЩЕНИЕ СВЯТОЙ ВОДОЙ ( СТАРООБРЯДЧЕСКОЕ )

Добро пожаловать на наш форум!
Аватара пользователя
ΙΠΣΙΣΣΙΜΥΣ
Магистр Основатель Проекта ОТЗ
Магистр Основатель Проекта ОТЗ
Сообщений: 40250
Зарегистрирован: 19 апр 2013, 23:57

ПРИЧАЩЕНИЕ СВЯТОЙ ВОДОЙ ( СТАРООБРЯДЧЕСКОЕ )

Сообщение ΙΠΣΙΣΣΙΜΥΣ »

После?дование о причащении святыя воды?, иже великаго освящения на Богоявление.
Егда несть леть[невозможно] причаститися Животворящих Пречистых Христовых Таин, Плоти и Крови.
Да по совету духовнаго настоятеля, егда время повелит, да причастится, священныя Богоявленныя воды, по обычному приуготованию иже к освящению, и сия изглаго?лет[прочитает] молитвы.
Сотворив начало[т.е. приходные поклоны] глаго?лет:
За моли?тв святых отец наших, Господи, Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас, аминь. [поклон]
Ограждая лице свое крестным знамением, читаем:
Царю? небе?сныи, Уте?шителю, Ду?ше и?стинныи, Иже везде? сы?и и вся исполня?яи, сокро?вище благи?х и жи?зни Пода?телю, прииди? и всели?ся в ны, и очи?сти ны от вся?кия скве?рны, и спаси? Бла?же, душя? на?шя.
Святыи Боже, Святыи Крепкии, Святыи Безсмертныи, помилуй нас. [трижды с поклонами].
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во? веки веком, аминь.
Пресвятая Троице, помилуй нас. Господи, очисти грехи наша-
Владыко, прости беззакония нашя- Святыи, посети и исцели немощи нашя- имене Твоего ради.
Господи помилуй [трижды]
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во? веки веком, аминь.
Отче наш, Иже еси? на? небесех- да святится имя Твое- да прии?дет царствие Твое- да будет воля Твоя, яко на? небеси и на земли?- хлеб наш насущныи даждь нам днесь- и остави нам до?лги наша, яко же и мы оставляем должнико?м нашим- и не введи нас во искушение- но избави нас от лукаваго.
Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас. Аминь.
Господи, помилуй, [12 раз].
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во? веки веком, аминь.
Приидите, поклонимся Царе?ви нашему Богу [поклон].
Приидите, поклонимся Христу, Цареви и Богу нашему [поклон].

Приидите, поклонимся и припадем к Самому Господу Исусу Христу, Цареви и Богу нашему [поклон].

[псалом, 50-й.]
Помилуй мя Боже, по велицей милости Твоей. И по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое. Наипаче омый мя от беззакония моего и от греха моего очисти мя. Яко беззаконие мое аз знаю и грех мой предо мною есть вы?ну[всегда]. Тебе единому согреших и лукавое пред Тобою сотворих. Яко да оправдишися в словесе?х Своих и победи?ши внегда[когда]
судити. Се бо в беззакониих зачат есмь и во гресех роди? мя мати моя. Се бо истину возлюбил еси, безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси. Окропиши мя иссо?пом и очищуся. Омыеши мя и паче снега убелюся. Слуху моему даси радость и веселие: возрадуются кости смиренныя. Отврати лице Твое от грех моих и вся беззакония моя очисти. Сердце чисто созижди во мне Боже, и дух прав обнови во утробе
моей. Не отверзи мене oт лица Твоего, и Духа Твоего Святаго не отыми от мене. Воздаждь ми радость спасения Твоего и духом владычным утверди мя. Научу беззаконныя путем Твоим и нечестивии к Тебе обратятся. Избави мя от кровий Боже, Боже спасения моего- возрадуется язык мой правде Твоей. Господи, устне мои отверзеши, и уста моя возвестят хвалу
Твою. Яко аще бы восхотел жертве, дал бым убо- всесожжения не благоволиши. Жертва Богу – дух сокрушен: сердце сокрушенно и смиренно Бог не уничижит. Ублажи Господи, благоволением Твоим Сиона- и да созиждутся стены Иеросалимския. Тогда благоволиши жертву правде, возношение и всесожигаемая. Тогда возложа?т на олтарь
Твой тельця.

И по сем тропари сия:
Иже чашу имея неисчерпа?емых сокровищь, дай же ми почерпсти? во?ду во оставле?ние грехо?м, я?ко утесня?ем есмь жа?ждею, Благоутро?бне Господи Спа?се.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во? веки веком, аминь.
Дево чистая, Сло?ва пола?то[храм Бога Слова], ду?шу мою? покажи? дом Ду?ха, воды? исто?чника живонача?лия напои? мя, горе?нием греха? иста?ема, я?ко да по? долгу[достойно] сла?влю Тя.

и по сем молитва иже во святых отца нашего Иоанна Златоустаго:
Господи Боже наш, Иже с Бесме?ртным и с Безнача?льным Отце?м сразумева?ем. и с Безначальным и с Присносу?щным Твоим Духом спребыва?я, Иже всякаго освящения Податель. Иже и прежде Своим крещением во?ды освяти?в. и ны?не при?сно[всегда] сих, Твоим Святым призыванием освящая Сам. и сию святу?ю во?ду пришествием и действием Твоего Святаго Духа, освященную сотвори ми рабу Твоему- бытии причаща?ющеся от нея, в просвещению душе?, в освящение телу, во умершьвле?ние страсте?м, во отвержение лука?вых по?мысл, в хранило и отложение[прекращение] лукаваго настояния[нашествия], на всяку пользу приличну- яко да ея? благодатию покрываем, невреждено от всякаго наве?та пребуду- в славу Твоего Преблагаго и Святаго имени- молитвами
Пресвятыя Владычица нашея Богородица, и всех святых. аминь.

таж сотворит три метания[поклона] глаголя:
Во Иорда?не креща?ющу Ти ся Господи, Тро?ическое яви?ся покланя?ние. роди?телев у?бо глас, свиде?тельствоваше Ти. возлю?бленнаго Тя Сы?на имену?я. и Дух в виде?нии голуби?не, изве?стоваше[являл] словеси утвержение[совершение]. явле?ися Христе? Боже, и мир просве?щь слава Тебе.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во? веки веком, аминь.
Явился еси вселе?нней свет Твой Господи- зна?менася на нас, иже в ра?зуме пою?щих Тя. прии?де и яви?ся Свет неприкоснове?нныи.

так же причастився освященныя, со страхом и благобоязньством.
и по сем молитва иже во святых отца нашего Иоанна Златоустаго по причастии святыя воды:
Сла?ва неизрече?нной Ти и неизле?дованной благости. слава премногому Ти незло?бивому долготерпе?нию. слава благоутро?бию Твоему. яко и ныне мя грешнаго, и недостойнаго раба своего освящением сподобил еси, освященныя сея воды причастием- укрепи ми, сего ради живот[жизнь].
невредима всего соблюдая. неуловлена мя сопротивными соделай. непорабоще?на нечистым покажи? по?мыслом- всего мя обнови?, всего во блага?я вжили?[укрепи] де?лания- всего к Твоему впери? желанию. яко Ты еси сладость душа?м нашим. и Тебе славу всылаем с Безначальным Ти Отце?м, и с Пресвятым и благим и животворя?щим Духом Твоим. и ныне и присно
и во? веки веком аминь.

и по сем:
Достойно есть, яко воистину блажи?ти Тя Богородице, присно блаженную и пренепорочную, и Матерь Бога нашего. Честнейшую херуви?м и сла?внейшую вои?стину серафи?м, без истления Бога Слова рождьшую, сущую Богородицу, Тя величаем. Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во? веки веком, аминь.
Господи помилуй, Господи помилуй, Господи помилуй.
" Именем Йод Хе Bay Хе человек повелевает Природой. Именем Адонаи он покоряет царства. Тайные же силы, кои составляют владения Гермеса, все как одна повинуются тому, кто знает, как надлежит правильно произносить невыразимое имя Агла."

Изображение

Изображение
Аватара пользователя
Азиза
Сообщений: 2805
Зарегистрирован: 20 апр 2013, 00:02

ПРИЧАЩЕНИЕ СВЯТОЙ ВОДОЙ ( СТАРООБРЯДЧЕСКОЕ )

Сообщение Азиза »

:cvet4: Благодарю Вас, дорогой МАГИСТР, за столь эксклюзивный материал!
Аватара пользователя
ЕфимияЯ
Сообщений: 9435
Зарегистрирован: 21 мар 2019, 19:34
Пол: Ж

ПРИЧАЩЕНИЕ СВЯТОЙ ВОДОЙ ( СТАРООБРЯДЧЕСКОЕ )

Сообщение ЕфимияЯ »

Благодарю Вас, Магистр ΙΠΣΙΣΣΙΜΥΣ за данный метод . С Уважением !
Ответить

Вернуться в «Подходы Старых Мастеров Сибирской Школы»